Korálkový zvoneček

Zvoneček z korálků Zikmund

 Korálkový zvoneček

Rozhodla jsem se vyhovět žádostem mnoha lidí, kteří moje zvonečky obdivují a kupují na řemeslných jarmarcích. Přestože byl tento návod již jednou zveřejněn v časopise Pohoda při tvoření, uvádím ho, na přání, znovu. Zvonečky neodmyslitelně patří k vánocům. Můžeme je vyrobit z keramiky, skla, kovu, pedigu nebo korálků. My si spolu vyrobíme právě ten krásně barevný korálkový. Tak, ať vám ten váš zvoneček pod stromečkem krásně zacinká.

Materiál:

Zlatý rokajl
Bórdo rokajl
1 zlatá vosková perle větší
Měděný drátek průměr 0,3 mm
Forma ve tvaru zvonečku
Štípačky

Postup:

  • Drátek přehneme přibližně na polovinu. Navlékneme 4 bordó korálky a čtvrtým protáhneme oba konce drátků proti sobě. Vznikne nám čtvereček ze 4 bordó korálků.
  • Poté navlékneme na jeden konec 1 zlatý korálek a 4 bordó korálky. Čtvrtým provlékneme drátek ještě jednou. Tím docílíme dalšího čtverečku. Takto postupujeme, dokud nemáme navlečených 5 čtverečků. Pak na oba konce drátků navlékneme 1 zlatý korálek a 1 bordó, kterým provlékneme drátek proti sobě.  Pracujeme tak, aby nám vždy zbývaly oba konce drátku přibližně stejně dlouhé. Navlékneme do základního čtverečku, tak jak jsme to dělali dosud. Tímto jsme navlékli horní základní část zvonečku, která se skládá z 6ti bordó čtverečků a 6ti zlatých korálků.
  • Na jeden konec drátku navlékneme 4 zlaté korálky a 4 bordó korálky, čtvrtým opět drátek znovu protáhneme.
  • Navlékneme další 4 zlaté korálky a drátek provlékneme spodním bordó korálkem z již vytvořené základní kytičky.
  • Opakujeme stejně kolem dokola. Poslední vlnku vytvoříme tak, že na oba konce drátku navlékneme 4 zlaté korálky a 1 bordó korálek, kterým drátky protáhneme proti sobě. Pak postupujeme stejně jako v bodě 1
  • Na zakončovací vlnky navlékneme 18 zlatých korálků a drátek protáhneme spodním bordó korálkem. Tak pokračujeme po celém obvodu zvonečku. Drátky pečlivě protáhneme ještě několika dalšími korálky, abychom je zajistili, a štípačkami ustřihneme.
  •  Připravíme si drátek dlouhý cca 20 cm. Navlékneme 1 zlatý rokajl, který bude v polovině drátku. Pak drátek přehneme a uhladíme, tak aby na oba konce současně šly dobře navlékat další korálky. Navlékneme zlatou voskovku a poté zlaté korálky. Jejich počet závisí na výšce zvonečku.
  • Když máme srdce zvonku navlečené, protáhneme ho vnitřkem zvonku skrz otvor v horní části ven a budeme navlékat ouško. Oba konce drátku od sebe oddělíme a provlékneme korálkem v horní části zvonečku. Na jeden konec drátku navlékneme asi 10 zlatých korálků. Druhý konec drátku provlékneme těmito korálky z druhé strany. Ouško srovnáme, drátky zajistíme a štípačkami odstřihneme.

 

Projekt pro vás připravila Jitka Rejnová – www.vanite.cz

Projekt byl zveřejněn v časopise Pohod při tvoření prosinec 2010