Příprava na aranžování ze živých květin

Příprava na aranžování ze živých květin

Příprava na aranžování ze živých květin

Čerpáno z knihy Aranžování květin od Dr.D. G. Hessayon

Pokud dáte různé květiny do vázy nebo jiné nádoby, vytvořili jste aranžmá.

Proto, aby vaše aranžmá byla co nejpovedenější, přikládám některé rady a návody vyčtené z odborné literatury.
Než začnete aranžovat je třeba si připravit základní vybavení:

* Nádobu, do které budete kytici aranžovat
* Podložku, na které bude celé aranžmá stát
* Různé doplňky, kterými chcete aranžmá obohatit
* Nářadí a nástroje
* Rostliný materiál

Nákup:

Před nákupem květin a dalšího materiálu, je třeba si vše doma dopře promyslet a sepsat si seznam věcí, které budete potřebovat. Květiny jsou poměrně drahé, a tak by bylo škoda nakupovat zbytečně velké množství, pro které nemáte uplatnění.

Při nákupu květin si všímáme, zda nejsou ve zkalené a zapáchající vodě. Kbelíky s rostlinami by neměly být na přímém slunci. Listy by měly být pevné a seříznuté konce stonků ponořené ve vodě.
Ošetření řezaných květin:

Pod vodou seřízneme konce stonků , šikmým řezem odstaníme asi 2,5 cm stonku. Odstraníme spodní listy, ty nesmějí být v žádném případě ve vodě! Dřevnaté stonky rozštěpíme, tak že nožem seškrábneme kůru asi 2,5-5 cm od konce stonku a nožem nebo nůžkami uděláme rozštěp. Rostliny nebo listy, které roní na řezu šťávu ošetříme lehkým opálením.

Rostliny, které před aranžováním vadnou je možné na chvíli ponořit do horké vody. Ta působí jako životabudič. Květy přikryjeme papírovými sáčky a ponoříme konce stonku asi 2 cm do téměř vařící vody na 1 min. Velké listy omyjeme ve vlažné vodě a potom je ponoříme do teplé naebo vlažné vody na několik hodin až se pletiva listů naplní vodou. Někdy se tímto způsobem dají oživit i zvadlé květiny. Drobné listy nenecháváme ve vodě déle než hodinu. Nikdy tuto techniku nepoužíváme na šedé nebo chlupaté listy!

Do nádoby s květinami je také dobré přidávat živnou sůl.
Styly aranžování:
Kytice – Základní zásadou je, že rostlinný materiál zcela vyplňuje kontury aranžmá nebo nechává jen malá otevřená místa.

Liniový styl – Základním rysem tohoto stylu je otevřený prostor uvnitř hranic aranžmá.

Kombinovaný styl – V hranicích aranžmá je ponechán určitý volný prostor.

Různorodý styl – Úprava, která nepatří do žádné ze skupin uvedených výše, nemá žádná pevná pravidla. Většinou vzniká kombinací všech třech výše uvedených stylů.

 

Článek pro vás připravila Jitka Rejnová – www.vanite.cz