Miniprůvodce bižuterními komponenty

Kovové ramínko kruh s očky

Miniprůvodce bižuterními komponenty

Začínající korálkářky mají občas problém vyznat se v bižuterních komponentech a materiálech, které jsou k dostání na našem trhu. Z toho důvodu jsem se rozhodla ukázat vám alespoň některé základní komponenty a jejich praktické využití.

1. Ketlovací jehla

jedná se o kovový drátek zakončený na jedné straně očkem. Na drátek navlékáme korálky. Pokud máme navlečeno, štípačkami zkrátíme drátek na potřebnou délku a kleštičkami s kulatými hroty vytvoříme očko. Takto připravené díly můžeme využít k výrobě náušnic či je pospojovat do náhrdelníku.

 

Ketlovací jehla šedočerná
Ketlovací jehla šedočerná

2. Ketlovací nýt

obdoba ketlovací jehly, místo očka je drátek na jedné straně zakončen nýtkem, který zamezí vypadávání korálků. Po navlečení korálků, zaštípneme štípačkami na potřebnou délku a kleštěmi s kulatými hroty vytvoříme očko. Takto vyrobené díly se používají především k výrobě náušnic nebo do náhrdelníku k zavěšení různých přívěšků.

Spojování nýtů a jehel – vytvořené očko u nýtku nebo jehly mírně rozevřeme vybočením drátku do strany. Zavěsíme na očko u další jehly a opět uzavřeme. Stejně otevřeme druhé očko u jehly a zavěsíme třeba na afroháček (nejjednodušší náušnicový háček). Opět uzavřeme.

 

Ketlovací nýt zlato
Ketlovací nýt zlato

3. Bižuterní lanko

jde o tenký potažený drátek, ze kterého se vyrábějí především různé náhrdelníky a náramky. Menší kousky lze použít i k výrobě náušnic. Lanko je velmi pevné, ale snadno se zlomí. Musíme s ním zacházet velmi opatrně, vzniklá poškození bývají nevratná. Na lanko navlékáme různé přívěšky a korálky.

 

Bižuterní lanko modré
Bižuterní lanko modré

4. Kalota

jde o malou rozevřenou mističku s háčkem. Používá se k uzavření návlekového materiálu a k zavěšení na kroužek či jehlu.

 

Kalota stříbrná
Kalota stříbrná

5. Zamačkávací rokajl

drobné kovové korálky, které se navléknou na lanko či vlasec a zamáčknutím zamezí vypadávání korálků.

Navlečení kaloty a rokajlu – na připravené lanko či vlasec nejprve navlékneme kalotu dírkou v dolní části. Kalotu si před navlečením trochu rozevřeme. Musíme pracovat opatrně, protože rády praskají. Poté navlékneme jeden zamačkávací rokajl. Rokajl přisuneme až do kaloty a zamáčkneme kleštičkami. Pak uzavřeme kalotu sevřením směrem k sobě. Můžeme použít kleštičky, ale musíme dávat pozor na její poškození. Tím jsme uzavřeli rokajl v tzv.misce kaloty. Zároveň uzavřeme očko v horní části kaloty.

 

Zamačkávací rokajl stříbrný
Zamačkávací rokajl stříbrný

6. Bižuterní kroužky

kroužky jsou základním spojovacím materiálem v korálkářství. Používají se ke spojení různých dílů či k zavěšení náušnicových dílů na háčky.

 

Kroužek měď
Kroužek měď

7. Afroháček

jde o nejjednodušší náušnicový háček, který nemá žádnou ochranu proti vypadnutí háčku z ušní dírky.

 

Afroháček platinový
Afroháček platinový

8. Mechanický háček

náušnicový háček se zpětným uzávěrem k uzavření a zamezení vypadnutí.

 

Mechanický háček platinový
Mechanický háček platinový

9. Ramínka

kromě výše zmíněných komponentů lze na výrobu náušnic nebo přívěšků k náhrdelníkům použít různé typy ramínek. Na trhu jich existuje nepřeberné množství. Jde vlastně o přívěšky, které jsou opatřeny očky. Ramínka se zavěsí na kroužek a ten pak na náušnicový háček. Do oček ramínka lze zavěsit korálky navléknuté na ketlovacích nýtech.

 

Kovové ramínko ve tvaru srdce se třemi očky
Kovové ramínko ve tvaru srdce se třemi očky

Článek pro vás připravila Jitka Rejnová – www.vanite.cz