V hlavní roli tulipány

V hlavní roli tulipány

V hlavní roli tulipány

Tulipán je nekorunovaným králem jarních květin. Spolu s narcisem je nejvíce používanou jarní květinou vůbec. A není divu…….nepřeberné množství tvarů a barev dává floristům širokou možnost použití. Kromě klasických tulipánů dnes známe plnokvěté nebo papouškovité odrůdy, bachraté a vysoké štíhlé tvary květů, žíhané, pastelové nebo syté barvy, stačí si jen vybrat a dát se do práce. Při aranžování musíme počítat s tím, že tulipány, na rozdíl od jiných druhů květin, ve váze stále rostou.

Materiál:

 • Proutěný košík průměr 20 cm s igelitovým vnitřkem
 • Aranžovací hmota na živé květiny (zelená)
 • 6 žlutých tulipánů
 • 2 snítky solidaga
 • 4 snítky romury
 • Nůžky, nůž

Postup:

 1. Aranžovací hmotu ukrojíme nožem dle velikosti košíčku a necháme jí důkladně nasáknout vodou.
 2. Misku vypichujeme do tvaru jakési kapky, dle toho si upravíme také všechny rostliny. Musíme je nastříhat, tak abychom dodrželi podlouhlý vypouklý tvar.  V žádném případě do hmoty nesmíme zapichovat žádné listy, všechny stonky musí být důkladně očištěné.
 3. Začneme vypichovat od nejdelších tulipánů po nejkratší. Nejdelší budou přibližně proti sobě v dolní části, pak délky zkracujeme. Nejkratší budou v horní části. Tulipány nám vytvoří tvar aranžmá, který již budeme pouze vyplňovat ostatními rostlinami.
 4. Solidago vpichujeme rovnoměrně mezi tulipány, zaplníme s ním především celou horní část aranžmá.
 5. Romurou vyplníme všechna zbývající volná místa, hlavně v dolní části kolem košíčku. Nesmíme zapomenout, že část snítek musí zůstat dlouhá a kopírovat nejdelší tulipány.