Kroužek v kroužku

Kroužek v kroužku

Kroužek v kroužku

Kolo – největší lidský vynález

Dnes už asi nezjistíme, komu přesně máme být vděční za vynález kola, nicméně je nesporné, že se jedná o jeden z největších lidských vynálezů vůbec. Dnešní život si bez něj neumíme vůbec představit. Kolo nás provází na každém kroku, každý den, v každém okamžiku.  Nejstarší kolo bylo objeveno v Mezopotámii 3 500 let před n.l.  A právě tomuto vynálezu vzdáme hold v květnové rubrice Ohlédnutí. Vytvoříme si zajímavý šperk složený pouze ze samých kroužků.

Materiál:

Větší množství mosazných kroužků o průměru 8 mm, 5 mm a 3 mm

Mosazné americké zapínání

2 mosazné afroháčky

Dvoje bižuterní kleště s plochými čelistmi

Postup:

  1. Nejprve si srovnáme všechny největší kroužky. Kleštěmi stáhneme mezery co nejvíce k sobě a poté srovnáme vždy dva na sebe v pořadí: 1.řada 9 kroužků, 2.řada 8 kroužků, 3.řada 7 kroužků atd. , až dojdeme do poslední řady, kde by nám měl zůstat pouze 1 kroužek. Tím jsme si vytvořili ústřední motiv celého náhrdelníku.
  2. Takto připravené kroužky mezi sebou pospojujeme těmi nejmenšími. Kroužek lehce vyhneme do strany. Navlékneme na něj dvojici velkých kroužků a opět uzavřeme.
  3. Když máme pospojovaný celý trojúhelník, dotvoříme si řetízek tak, že navlékáme nejprve největší kroužky, poté menší a nakonec nejmenší. To samé zopakujeme na druhé straně. Počet kroužků si určí každý dle vlastních požadavků na konečnou délku náhrdelníku.
  4. Nakonec připevníme americké zapínání.
  5. Náušnice vytvoříme ze čtyř dvojic největších kroužků, spojených k sobě těmi nejmenšími.
  6. Nejmenší kroužek poté zavěsíme do afroháčků.