Háčkovaná souprava Frederika

Háčkovaná souprava Frederika

Háčkovaná souprava Frederika

Pomalu, ale jistě se blíží teplé jarní a ještě teplejší letní dny. Proto si nyní společně vytvoříme krásnou háčkovanou souprava, která doplní náš jarně letní šatník. Na této soupravě vám chci především ukázat, že háčkovat se nemusí pouze na přízi či vlasec, použít můžeme i barevené tenké drátky.

Materiál:

 • Cívka tenkého modrého drátku průměr 0,3
 • Směs drobných rokajlových korálků v barvě červené, růžové a tyrkysové
 • 7 velkých skleněných oválných korálků
 • 14 stříbrných kaplíků
 • 5 stříbrných ketlovacích jehel
 • 2 stříbrné ketlovací nýty
 • 2 stříbrné afroháčky
 • 8 stříbrných kroužků
 • 1 stříbrná karabinka
 • háček č.2, štípačky, ketlovací kleště s plochými čelistmi, ketlovací kleště kulaté

Postup:

 1. Drát ponecháme na cívce. Odvineme kus drátu a začneme navlékat rokajlové korálky. Navlečeme cca 1,5 m (čím více, tím bude konečný náhrdelník silnější).
 2. Začneme háčkovat. Uháčkujeme pár prázdných oček, spustíme korálek a uháčkujeme očko s s korálkem. Takto nepravidelně pokračujeme, až máme uháčkované všechny korálky.
 3. Uháčkovanou šňůru srovnáme a štípačkami jí v půlce rozdělíme na dvě části. Konce drátku k sobě pevně svážeme a zajistíme proti rozmotání provlečením korálkem a obmotáním kolem něho. Tím nám vzniknou dvě velká kola. Nyní začneme kolo překládat na polovinu a postupně zmenšovat, až dostaneme požadovanou délku. Řetěz v ruce ještě trochu srovnáme.
 4. Na každý konec navlékneme kroužek. Kroužek kleštěmi opatrně vyhneme do strany a provlékneme očky řetězu. Pak opět kleštěmi uzavřeme a srovnáme. Toto provedeme na všech čtyrech koncích řetězu a odložíme stranou.
 5. Na ketovací jehlu navlékneme tyrkysový rokajl, kaplík, skleněný korálek, kaplík a tyrkysový rokajl. Srovnáme a přebytečný drátek odštípneme asi 8 mm nad rokajlem. Vezmeme ketlovací kleště s kulatými hroty a drátek hned nad rokajlem vyhneme do pravého úhlu. Potom uchopíme konec drátku a přes kulatý hrot vytvoříme očko. Pečlivě upravíme a srovnáme. Stejně si vytvoříme další čtyři komponenty.
 6. Nyní již jen spojíme komponenty dohromady kroužky a připojíme na řetěz.
 7. Do jednoho kroužku zavěsíme karabinku a máme hotový náhrdelník.
 8. Nyní se pustíme do výroby náušnic. Vytvoříme si dva korálkové komponenty naprosto stejně jako v bodě 5. Jediným rozdílem je to, že budeme korálky navlékat na ketlovací nýt.
 9. Komponenty zavěsíme do afroháčku a můžeme vyrazit třeba na nějakou báječnou večerní párty.