Fialové plstění

Fialové plstění

Fialové plstění

Plstění prožívá v současné době doslova boom. Plstí se buď na mokro nebo vypichováním pomocí speciální plstící jehly. Nejjednodušším tvarem je bezesporu kulička, která se dá použít na tvorbu náušnic, náhrdelníků či přívěšků. Kromě kuličky se mohou plstit další drobné tvary na výrobu šperků či jemné éterické panenky, víly a figurky. Ty trpělivější z nás mohou vytvořit také různé čapky, barety, klobouky či tašky.

Materiál:

2 rhodium pokovené nýty
2 rhodium pokovené mechanické náušnicové háčky
Přírodní ovčí rouno
Tmavě fialové ovčí rouno
2 skleněné růžové zvonky
2 tmavě zelené rokajly
Štípačky, ketlovací a bižuterní kleště, jehla na plstění, kousek molitanu

Postup:

  1. Z přírodního rouna vytáhneme menší pramen. Stočíme ho do ruličky a na molitanu začneme vpichováním jehlou vytvářet kuličku. Velikost záleží jen na vás. Dle vašeho přání a vkusu.
  2. Když jsme vytvořili dostatečně velkou kuličku, vytáhneme pramen fialového rouna a začneme kuličku obalovat. Musíme dávat pozor, aby byla skutečně všude dobře zaplstěná a nikde nekoukalo přírodní rouno. Plstění trvá poměrně dlouho, kulička by měla být kompaktní a dost pevná.
  3. Na ketlovací nýt navlékneme zelený rokajl, skleněný zvonek a opatrně propíchneme zaplstěnou koulí.
  4. Přebytečnou část drátku uštípneme (na očko ponecháme cca 8 mm). Ketlovacími kleštěmi vytvoříme očko a zavěsíme na háček.

Poznámka: Pozor jehla je velmi křehká a ostrá. Snadno se může zlomit a drobné zářezy na jejím konci při vytahování z prstu také nadělají pěknou paseku!!!

Projekt pro vás připravila Jitka Rejnová – www.vanite.cz