Oranžová javorová sukénka

Smuteční věnec Oranžová javorová sukénka

Oranžová javorová sukénka

Pestrá paleta barev podzimního listí nás láká k jeho sběru. Doma ho můžeme naaranžovat do vázy a získáme tak krásnou podzimní kytici nebo ho využijeme k další tvorbě. Ukážu vám, jak ze skládaného javorového listí vytvořit na věnci sukénku a hned máme zajímavý netradiční věnec. Takovýmto věncem důstojně uctíme Památku zesnulých.

Materiál:

Slaměný věnec průměr 24 cm
Javorové listí
1 oranžový beetle list
Kaštany
5 větviček s čepičkami žaludů
2 větvičky durmanu i s plody
6 oranžových zaječích ocásků
3 oranžové dřevěné květy průměr 6 cm
3 čepičky od žaludů
Aranžovací hmota pro suché rostliny (šedivá) 3×2,5×1,5 cn
Červený sisal
65 cm černé saténové stuhy šírka 1 cm
55 cm žlutočerné mřížkované stuhy šířka 5 cm
Floristický drát
Párátka
Nůžky, nůž, tavná lepicí pistole, šídlo

Postup:

 1. Čerstvé javorové listy zbavíme stopek, přepůlíme a slepíme k sobě. Takto přepůlené listy lepíme na věnec od vršku věnce v řadách pěkně jeden přes druhý. V místě, kde se listy překřížily lepíme další řadu. Takto pokračujeme až nám vznikne bohatá sukénka.
 2. Beetle list podélně přepůlíme a nalepíme šikmo přes věnec.
 3. Větvičky durmanu na konci ovážeme drátem, jeho konce necháme na vpíchnutí do věnce. Durman vpíchneme, skrz beetle list, do věnce a přilepíme. Větvičky budou kopírovat beetle list, jedna bude směřovat směrem dolů a druhá o něco kratší směrem nahoru. Větvičky jsou přirozeně rozvětvené, budou vystupovat do prostoru a dodají celému aranžmá vzdušnost a lehkost.
 4. Vedle větviček přilepíme aranžovací hmotu a překryjeme jí sisalem.
 5. Větvičky dubu si zkrátíme na délku cca 6-10 cm a vpíchneme opatrně do hmoty nejdelší dolů, kratší nahoru po směru beetle listu. Dvě nejkratší do stran.
 6. Do pěti kaštanů uděláme šídlem dirku, do ní vlepíme párátka a vpíchneme v různých směrech do hmoty.
 7. Dozdobíme zaječími ocásky, které budou kopírovat beetle list. Nejdelší budou opět směřovat směrem dolů, kratší nahoru. Žádný zaječí ocásek nebude směřovat do strany.
 8. Z mřížkové stuhy vytvoříme mašli, uprostřed jí zajistíme drátem, jehož konce necháme na vpíchnutí do hmoty. Drát zakryjeme převázáním černou stužkou. Její konce ponecháme dlouhé.
 9. Stuhu vpíchneme do hmoty a zajistíme přilepením.
 10. Dřevěné květy přilepíme. Jeden do středu mašle, druhý dolů na beetle list pod dubovou větvičku, třetí bude přilepený ze strany věnce na javorové listí.
 11. Tři čepičky od žaludu vlepíme dolů na beetle list pod dřevěný květ.
 12. Celý věnec dozdobíme na pár místech přilepením kaštanů přímo na javorové listí. Do kaštanů uděláme šídlem dirku a do ní vlepíme párátko. To pak zabodneme do věnce a ještě přilepíme.

Projekt pro vás připravila Jitka Rejnová – www.vanite.cz