Kde borový zaváněl háj

Podzimní věnec Kde borový zaváněl háj

Kde borový zaváněl háj

Známá nezapomenutelná slova slavné básně Karla Hynka Máchy, Máj. A skutečně …. tento ryze přírodní věnec opravdu připomíná voňavý borový lesík plný mechu a hub. Až půjdete do lesa na houby, zkuste se chvíli dívat a uvidíte, že naleznete spousty zajímavého materiálu ke tvoření. Tu kousek kůry, mechy, březové a jiné větvičky, o kousek dál leží čerstvě spadlé smrkové nebo modřínové šišky a bukvice, u cesty roste vratič a různé zajímavé hebké klasy trav. Pokud se umíte pozorně dívat okolo sebe, začnou se vám v mysli promítat různé obrazy. Z jednotlivých obrazů se skládají větší a větší celky a výsledkem je pak třeba krásný přírodní věnec. Jako vždy musím upozornit, že mechy ani žádné jiné přírodniny rozhodně netrháme v chráněné krajiné oblasti. Při sběru vždy dbáme na to, abychom co nejméně poškozovali přírodu.

Materiál:

Slaměný věnec průměr 20 cm
Několik kusů borové kůry
Floristický silnější drát
Různé mechy
Smrkové a malé borové šišky
Několik druhů chorošů
Bukvice
Březové a bukové větvičky
Lišejníky
Borůvčí 2 malé snítky
Vratič
Tavná lepicí pistole, nůž, nůžky

Postup:

  1. Kůru nalámeme na různě velké a vysoké kousky.
  2. Drát si naštípáme na kousky dlouhé cca 10 cm. Ohneme do tvaru písmene U a přilepíme ke kůře.
  3. Kůru vbodneme do věnce, pěkně k sobě až zaplníme celý obvod věnce. Každý kousek můžeme ještě zajistit lepicí pistolí.
  4. Připravíme si další úchyty z drátu, stejně jako v předešlém bodě.
  5. Různé druhy mechů přikládáme na věnec, a zajišťujeme připravenými úchyty.
  6. Smrkové šišky opatříme stonkem z drátu tak, že drát omotáme kolem konce šišky a kocne ponecháme na vpíchnutí do mechu. Konce musí být delší, aby drát pronikl zkrz mech až do samotného věnce. Šišky rozmístíme po věnci.
  7. Choroše rovněž opatříme úchyty z drátu a přilepíme, stejně jako jsme je lepili na kůru. Opět musí být dráty delší, aby se dostaly až do věnce.
  8. Celý povrch věnce dozdobíme větvičkami, lišejníkem a bukvicemi. Nesmíme zapomenout zakrýt viditelné úvazky z drátu. Tento materiál již pouze lepíme.
  9. Jako poslední rozmístíme na pár míst sušený vratič.

Takovýto přírodní věnec přeci jen trochu špiní, proto doporučuji položit ho na nějaký tác nebo talíř.

Projekt pro vás připravila Jitka Rejnová – www.vanite.cz